Türk Şiirinin “Zarif” Ağabeyi
ABDURRAHMAN CAHİT ZARİFOĞLU

Sayı: Ekim (22.Sayı) Yazar: Furkan Özdemir

KIRLARDA ÇİÇEKLER
ARTIK BENSİZ AÇACAK
Roman tadındaki bu hayat; Kafkasya’daki bir ailenin, üç yüz sene öncesinde, şairler kenti olan Maraş’a göç etmesiyle başlamıştı.
Sözü geçen bu sülaleden gelen, Zarifzadelerin aile reisi olan Niyazi Zarifoğlu, Maraş’ın nüfuzlu ailelerinden Evliyazadeler’in kızı Şerife Hanım’ı kendisine eş olarak nikâhı altına
aldı. Bu evlilik Niyazi Bey’in ne ilk ne de son evliliği olacaktı.

Fotoğraf-1.png
Bir Neslin Ağabeyi
ADİL ERDEM BAYAZIT

Sayı: Kasım (23.Sayı) Yazar: Furkan Özdemir

Doğumundan vefatına kadar, altmış dokuz senelik
hayatıyla, sadece edebiyat çevrelerinin değil, derdiyle
dertlenebilen insanların gönlünde taht kurmayı başarmış,
ülkesine dair tüm iç sızılarının sese dönüşümünü sağlamış
bir gönül adamı…

TOROS YÜZLÜ ADAM
OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ

Sayı: Şubat (26.Sayı)Yazar: Furkan Özdemir

“Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır” hadis-i şerifi doğrultusunda davasının gür sesi olmuş, hayatını mazlumların yanında, doğruyu haykırmaya adamıştı.
O, Allah demenin bile suç sayıldığı yıllarda “Allah, vatan, millet” diye haykıracak kadar koca yürekli bir gönül adamıydı… İnandığı dava uğruna, hapishanelerin soğuk duvarları arasında sessiz çığlıklar atmayı göze alarak işkenceler görmüş, inanç ve fikir dünyasını sadece kâğıtlara değil, gönüllere nakşetmişti.

İşte bir gönül kahramanının altmışaltı senelik mücadelesinin hikâyesi…

Karakoç 2.jpg
TÜRK ŞİİRİNİN BEYAZ KARTALI
BAHAETTİN KARAKOÇ

Sayı: Mart (27.Sayı)Yazar: Furkan Özdemir

“Şairlik her şeyden önce kendin olmaktır” diyerek sanat hayatında bunu düstur edinmiş olan Karakoç, duygularını kâğıtlara karaladığı hiçbir vakit kendi sesinden ayrılmamış, yazın hayatı boyunca özgün kalmıştır. Bu özelliği onu diğer birçok şairden farklı kılmış, bu ebeple yaşarken ölenlerden olmamış ve okuyucusunun gönlünde daima yer bulmuştur.
O, Fatma anasının ilk, Türk şiirinin de hasret kaldığı şairine kavuştuğu çocuk olarak 1930 senesinde, birçok güzel adama ev sahipliği yaparak şairler şehri olarak anılmakla şereflenmiş Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü kasabasında dünyaya gözlerini açtı.